• 00
  • 00
  • 00
  • 00
+

KAFAMIZI İYİ ÇALIŞTIRMAK ÜZERİNE KAFA YORMA HAFTASI!

Kategoriler: Beyin

beyin-haftasi

Kişisel Gelişim Merkezi (Kigem.com) 13-19 Mart tarihleri arasında Türkiye’de ‘beynin anlam ve önemini anlatmak’ ve beyni doğru kullanma bilincini yaygınlaştırmak için çeşitli etkinlikler hazırladı.

Kigem.com kurucusu Mümin Sekman “Neden Beyin Haftası?”nı şöyle açıklıyor:

“Beyin insan vücudunun %2 si ağırlığında olmasına rağmen, geriye kalan %98’i yönetiyor. Ancak çoğumuz kafamızın nasıl çalıştığı üzerine fazla kafa yormuyoruz!

Amacımız beyin gücüne insanların dikkatini çekmek, beynin nasıl daha iyi kullanılabileceği hakkında insanları bilinçlendirmek, bir haftalığına da olsa herkesin beyinlerini daha iyi kullanmak üzerine kafa yormalarını sağlamak

Öncelikli hedefimiz medya ve gönüllüler aracılığıyla, bireysel düzeyde beyin gücünü önemseme ve beyni doğru kullanma bilincini yaygınlaştırmak. Ikinci hedefimiz beyne değer veren, beyni kullanma sanatını vatandaşlarına öğretmeyi görevi sayan bir kamu politikası oluşturulmasını sağlamak.

Biliyoruz ki, bir ülkede beyin gücüne ne kadar değer verilirse, insanlar da beyinlerine o kadar değer verirler. Sadece alın terinin değil, “zihin teri”nin de kutsandığı bir kültürün yaratılmasına katkıda bulunmak istiyoruz.

Her toplumun bir dahi rezervi vardır, bu beyinleri keşfedip değerlendirmek için kurumlar gerekir. Türkiye’nin bir ulusal beyin politikası yok malesef. Çocuklara ilkokuldan başlayarak beynin önemi ve nasıl çalıştırılması gerektiğini anlatmak gerekir.

Meclis kararı ile Türkiye’de bir yılın “beyin yılı” ilan edilmesi “beyin merkezli kamu politikaları” oluşturulmasının başlangıcı olabilir. Böyle bir kararla Türkiye’nin “birinci sınıf beyinleri” önemseyen bir ülke olduğunun, beyin gücüne inanıldığının, beyin gücüyle başarılı işler yapan insanların desteklendiğinin altı “resmen” çizilmiş olacaktır.

Biz Türkiye’de beynin değerini kendi gücümüz ve beyin haftası gönüllülerimizle anlatmaya devam edeceğiz. Önemli olan bireylerin kendi beyinlerini iyi kullanmaları. Sonuçta beyin kamusal değil bireysel bir alan, herkes kendi beyninin efendisidir. Bir beyin değiştiğinde, o kişinin dünyası değişir.”

Kaynak: www.kigem.com